GPS

Rules and Regulations


1. General Information

Salcano Cappadocia Stage Race is a 3-day Cross Country Mountain Bike Race which is registered to UCI calendar as class S2.


The start of the first stage is on August 31, 2018 at 14:00 in Uçhisar city center. Salcano Cappadocia Stage Race consists of three race days with the following order;  individual cross country time trial (XCT), point to point (XCP) and Olympic cross country (XCO). The courses take place along the hills and valleys of the unique Cappadocia region, a UNESCO world heritage site.


The race will be held under the regulations of the UCI and the Turkish Cycling Federation.


Race HQ:

The Race HQ is located in Uchisar with license check, race number, secretariat, press, accreditation, and showers.


Event Director: Mehmet Nuri Özden, +90 533 309 0589, mehmet@argeus.com

Race Office manager: Cemil Erdoğan, +90 536 736 3797, cemil.grf@gmail.com

Course manager: Kadir Erduru, +90 530 201 0376, kadirmtb@gmail.com

UCI commissaire: Armando Esteves, armando.xtevex@gmail.com


Address:

Uchisar Meydanı

Nevşehir, Turkey


Nearest airport: Nevsehir Kapadokya Airport , 38 km, 40 min.

Nearest hospital: Dr. Şevki Atasagun Nevşehir State Hospital, 9 km, 14 min.


2. Participation

Salcano Cappadocia Stage Race is open to all riders aged 19 or over who has a valid UCI license issued by a National Cycling Federation. Licenses will be checked by the organisation during the registration.

The national categories are listed below for the Turkish riders, who are not in elite category.


3. Registration

Only registered riders can participate to the event. Online registration at cappadociabikefestival.com web site closes on August 30, 2018.

A registration cannot be transferred, and organization will not allow another person to race on behalf of a registered participant.


Read More

List of Participants

No Name Surname Team Birth Date Country Gender   
1 Herdem Ar AMASYA OĞUZ ATA SPOR KULÜBÜ 1982    
2 Ferhat Köse Karaman Extrem ve Doga sporlari 1977    
3 Demir Berkay Yavrucuk Afider 1987    
4 Niyazi Güngör Bağcılar Bisiklet Kulübü 1993    
5 Kürşat Öztürk Ferdi 1982    
6 Yılmaz Çardak İstanbul Bisiklet Spor Klübü 1968    
7 Ali Doğan 1997    
8 Muharrem Can 1983    
9 Can Deniz Yerlikaya 1997    
10 Sultan Keskiner Ferdi 1993    
11 Ömür Keskiner Ferdi 1991    
12 Faraz Shokri Giant Iran 1985    
13 Mohammad Javad Safdari giant iran 1997    
14 Alper Aktaş Ferdi 1989    
15 Adil Shahzaib Individual 1989    
16 Duquesne Remy VCA ANJOS 1998    
17 Ali Taşkıran İstanbul Bisiklet Spor Klübü 1967    
18 Veronika Cseh 1970    
19 Veysel Gülmez mardin m.m.cycling team 1996    
20 Aleksandr Dyomovskikh 1980    
21 Berkay Özdemir Albatros 1998    
22 Ahmetcan Belenlioğlu İzmir Gençlik Merkezleri Gençlik ve Spor Kulübü Derneği 1999    
23 Can Elmas ferdi 1966    
24 İbrahim Atçı Urfasiklet (yoneticisiyim) 2000    
25 Josef-attila Malnasi Romanian National Team 1998    
26 Ede-karoly Molnar Romanian National Team 1996    
27 Bogdan Duca Romanian National Team 1991    
28 Gerhard-cristian Dumitrescu Romanian National Team 1999    
29 Lucian Logigan Romanian National Team 1987    
30 Sedat Tanır ferdi 2000    
31 Zehra Kargın ERZURUM FERDİ 1998    
32 Selim Yiğit Güçlü Ferdi 1985    
33 Murat Pehlevan Ferdi 1993    
34 Bayram Eroğlu Ankara Fenerbahçeli İş Adamları ve Yöneticiler Spor Kulübü 1990    
35 Nasrr Shahbazi Giant Iran 1984    
36 Janka Keseg Stevkova Slovak National team 1976    
37 Tomas Legnavsky Outsiterz 1976    
38 İrem Özdemir Lüleburgaz gençlik spor kulübü derneği 2000    
39 Tugay Elçin ferdi 1994    
40 Birsen Arkadaş MABİSDER(MALATYA BİSİKLET TOPLULUĞU VE DOĞA SPORLARI KLÜBÜ) 1978    
41 Garip Arkadaş MALATYA BİSİKLET VE DOĞA SPORLARI KLÜBÜ 1982    
42 Mustafa Ekici Malatya bisiklet ve doğa sporları kulübü 1964    
43 Demet Aslan Ekici Malatya bisiklet ve doğa sporları kulübü 1984    
44 Simge Ekici Adıyaman gençlik hizmetleri spor kulübü 1995    
45 Mehmet Bozdemir KOCAELİ GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR KLB 1964    
46 Kerem Sezer Anıl Samsun Gençlik Spor Kulübü 1992    
47 Mehmet Talat Berent Yeşil pedal spor kulübü 2000    
48 Parviz Mardani Scoot iran 1982    
49 Markus Schulte-Lünzum Team Focus XC Team 1991    
50 Okan Aydoğan Salcano Sakarya Büyükşehir Belediyesi 2001    
51 İbrahim Gülmez Ferdi 1997    
52 Kirill Kazantsev NATIONAL TEAM OF KAZAKHSTAN 1986    
53 Shakir Adilov National team of Kazakhstan 1995    
54 Temirlan Mukhamediyanov National team of Kazakhstan 1999    
55 Mehmet Nuri Aktürk KAPADOKYA BİSİKLET SPOR KULÜBÜ 1979    
56 Cihan Cambaz Nevşehir Ferdi 1987    
57 Ali Cakas Mardin M.M.Cycling Team 1990    
58 Yusuf Çabık Mardin Büyükşehir belediye spor 1993    
59 Hasan Yıldırım Ferdi 1998    
60 Fatma Rabia Keskiner Samsun Gençlik ve Spor Bisiklet Kulübü 1992    
61 Coşkun Keskiner Samsun Gençlik ve Spor Bisiklet Kulübü 1989    

Subscribe Newsletter