GPS

Rules and Regulations


1. General Information

Salcano Cappadocia Stage Race is a 3-day Cross Country Mountain Bike Race which is registered to UCI calendar as class S2.


The start of the first stage is on September 15, 2017 at 14:00 in Uçhisar city center. Salcano Cappadocia Stage Race consists of three race days with the following order;  individual cross country time trial (XCT), point to point (XCP) and Olympic cross country (XCO). The courses take place along the hills and valleys of the unique Cappadocia region, a UNESCO world heritage site.


The race will be held under the regulations of the UCI and the Turkish Cycling Federation.


Race HQ:

The Race HQ is located in Uchisar with license check, race number, secretariat, press, accreditation, and showers.


Event Director: Mehmet Nuri Özden, +90 533 309 0589, mehmet@argeus.com

Race Office manager: Birol Toraman, +90 533 254 9575, birol_toraman@hotmail.com

Course manager: Kadir Erduru, +90 530 201 0376, kadirmtb@gmail.com

UCI commissaire: Thomas Mittas, +30 694 144 66 10, tmittas@yahoo.com


Address:

Uchisar Meydanı

Nevşehir, Turkey


Nearest airport: Kayseri Airport , 78 km, 60 min.

Nearest hospital: Dr. Şevki Atasagun Nevşehir State Hospital, 9 km, 14 min.


2. Participation

Salcano Cappadocia Stage Race is open to all riders aged 19 or over who has a valid UCI license issued by a National Cycling Federation. Licenses will be checked by the organisation during the registration.

The national categories are listed below for the Turkish riders, who are not in elite category.


3. Registration

Only registered riders can participate to the event. Online registration at cappadociabikefestival.com web site closes on September 14, 2017.

A registration cannot be transferred, and organization will not allow another person to race on behalf of a registered participant.


Read More

List of Participants

No Name Surname Team Birth Date Country Gender   
1 Ahmet Adem Oğuz Adıyaman gençlik sporcu kulübü 1973    
2 Ali Taşkıran Ferdi 1967    
3 Herdem Ar AMASYA OĞUZ ATA SPOR KULÜBÜ 1982    
4 Veysel Gülmez FERDI 1996    
5 Osman Özen Ferdi 1998    
6 Ömer Faruk Karaoğlan İÜBİS 1996    
7 Burak Çakır FERDİ 1991    
8 Ferhat Köse Karaman Extrem ve doga sporlari klubu 1977    
9 Uğur Tanrısever Ferdi 1985    
10 Sedat Avcılar FERDİ 1972    
11 Cihan Cambaz FERDİ 1987    
12 İbrahim Gülmez Ferdi 1997    
13 Selen Eryüce Ankyra SK 1974    
14 Esra Kürkcü Baskent Universitesi spor kulübü 1987    
15 Ali Cakas Mardin büyükşehir beld.spor 1990    
16 Murat Pehlevan DOSTUM BİSİKLET TAKIMI 1993    
17 Mehmet Veysel Uzak Diyarbakır ferdi 1998    
18 Kaan Yıldırım Hacettepe 1992    
19 Vanden Haesevelde Rob Mountainsports Stevens MTB Team 1996    
20 Thomas Griot materiel-velo.com 1994    
21 Hüseyin Koraycan Taşören EMEL ÇATAL ANADOLU LİSESİ SPOR KULÜBÜ 1999    
22 Merve Pelin Bayram istanbul bisiklet spor kulübü 1990    
23 Oğuz Özçelik FERDİ 1980    
24 Faraz Shkori Giant Energi 1985    
25 Nasser Pourhashemi Scott iran 1986    
26 Faranak Partoazar Fastos team 1988    
27 Farzad Khodayari Fastos team 1992    
28 Semra Yetiş kocaeli gençlik hizmetleri spor kulübü 1987    
29 Mohammad Allahyari 1992    
30 Tobias Steinhart 1998    
31 Aleksei Belokrylov Format Udmurtia 1983    
32 Christopher Maletz Team FujiBikes Rockets 1984    
33 Erik Groen Stappenbelt - Specialized Team 1990    
34 Özgür Uyar ODTU Spor Klubü 1996    
35 Stanislav Antonov Format 1996    
36 Murat Karaca FERDİ 1977    
37 Evgenii Pechenin Format-Udmurtia 1984    
38 Rahmican Balcı Carraro Parkur Bisiklet Spor Kulübü 1998    
39 İsmail Mutlu Demir ferdi 1988    
40 Çetin Aksak FERDİ 1986    
41 Mehmet Bozdemir KOCAELİ GENÇLİK HİZMETLERİ VE POR KULÜBÜ 1964    
42 Mustafa Belen 1998    
43 Jovana Crnogorac Salcano Cappadocia 1992    
44 Milica Rakic Salcano Cappadocia 1997    
45 Emre Yavuz Rize genclik spor 1996    
46 Anna Konovalova Format udmurtia 1992    
47 Ismail Gunes 1983    
48 Merve Atlıoğlu ODTÜ Spor Kulübü 1996    
49 Celal Cankatar gaziantep gençlik spor bisiklet takımı 1999    
50 Mustafa Kocaman Erzurum Bisiklet Gençlik ve Spor Kulübü 1985    
51 Ramis Başkaya Erzurum Bisiklet Gençlik ve Spor Kulübü 1990    
52 Bekir Koç erdemli spor 1978    
53 Mustafa Boynukalın FERDİ 1987    
54 Oğuzhan Tiryaki SALCANO CAPPADOCIA CYCLIG TEAM 1998    
55 Tunca Taylan 1987    
56 İzzet Şahin İçen SALCANO CAPPADOCIA CYCLIG TEAM 1998    
57 Oğuzhan Ermiş SALCANO CAPPADOCIA CYCLIG TEAM 1998    
58 İsak Ünal SALCANO CAPPADOCIA CYCLIG TEAM 1992    
59 Arif Emre Uz SALCANO CAPPADOCIA CYCLIG TEAM 1999    
60 Erdem Akgül SALCANO CAPPADOCIA CYCLIG TEAM 1999    
61 Mehmet Nuri Aktürk ÜRGÜP SPOR KULÜBÜ 1979    
62 Önder Hasançavuşoğlu 1982    
63 Onur Hakan Mardin büyükşehir beld.spor 1998    
64 Ahmetcan Belenlioğlu İZMİR GENÇLİK MERKEZLERİ GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ 1999    
65 Melikgazi Araç Izgem spor kulübü 1999    
66 Parviz Mardani scoot iran 1982    
67 Fadime Özge Şahin Malatya Genclik Hizmetleri ve Spor Il Mudurlugu 1995    
68 Mohammad Poursharif Scott iran 1989    
69 Sencer Kaya 1985    
70 Ahmet Gökoğlu Bireysel 1968    

Subscribe Newsletter